Yağ Filtresi Değişimi

Yağ Filtresi Değişimi

Yağ ve filtre değişimi, motorlu araçlarda dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken önemli konulardandır. Araç motorunun başarılı bir şekilde çalışmasında araç yağ ve sıvıları büyük bir paya sahiptir.

Düzenli aralıklarla yapılması gereken filtre değişimi, araç motorunun da sorunsuz bir şekilde çalışması için önemlidir. Herhangi bir sorun ya da sıkıntı olmaması adına bu işlem, profesyonel ve alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. İhtiyacınız olduğu an firmamıza ulaşabilir ve hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. 

Yağ ve Filtre Değişimi Gerekli mi?

Yağ filtresi değişimi, yağ tıkanması olmaması nedeniyle belirli aralıklarla profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde tıkanmış olan yağ, görevini yapamayacaktır. Bu durum da oluşan partiküller motor parçalarının da sağlıklı çalışmasını engelleyecektir. Tüm bunlar ise sürüş konforu, motor arızası ve araç performansını olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Ayrıca yakıt tüketimi de bu durumdan kötü etkilenecektir. Zamanla bu sorun motor arızalarına neden olabilir. Araçlar için yağ filtresi değişimi değişkenlik gösterebilir bu durumu ayrıca araç kullanım süresi ve yağ kalitesi de önemlidir. En doğru bilgiyi servisimizi arayarak öğrenebilir ve araç yağ filtresini değiştirme zamanı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yağ Filtresi Nedir?

Motor yağı içerisinde birikmiş olan tortuları süzerek devirdaim yapan yağın motora temiz bir şekilde verilmesini yağ filtresi sağlar. Kirlenen motor yağı ise motorun hareketli olan parçalarının hasara uğramasına neden olur. Zamanla kir ve tortuların birikmesi ile yağ filtresi daha çok kirlenir ve bu durum motora giden yağın temizleme kapasitesini düşürür. Bu durum da araç için performans düşüklüğüne neden olurken aynı zamanda araç parçalarının da dayanıklılığı azalır.
Yağ filtresinin tıkanması durumunda istenmeyen pek çok duruma zemin hazırlanır. Bunlar:
  • Motor güç kaybı ve hatta bu durum motorun durmasına kadar gidebilir,
  • Düşük ve kesintili yakıt beslemesi,
  • Kısa devreler,
  • Yakıt pompasının işlevini yerine getirememesi,
  • Korozyon,
  • Fazla aşınma gibi pek çok duruma araç açık hale gelir.
Tüm bunları engellemek için profesyonel servis firmaları tarafından yağ ve filtre değişimi yapılmalıdır. Bu işlem için firmamızı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

İlgili Konular

Kış Lastiğine Kadar Kullanılır

Kış Lastiğine Kadar Kullanılır

Lastik kullanımı araçlarda en kritik hususların başında yer alır. Sürüş sırasında zeminle aracın en önemli bağlantısı olan lastiklerin mevsim şartlarına uygun biçimde ve optimal basınç değerinde olması gerekir. Böylece maksimum verimde yol tutuşu sağlanır. Kullanım güvenliğinin ve sürüş konforunun korunması bakımından uygun lastik seçimi büyük önem taşırken, kış lastiklerinin yıl boyu kullanımı ve değişim zamanlarına ilişkin sorular merak konusu olmuştur. Mevsime özgü şartlar için farklı tekniklerle üretilen kış lastikleri sürekli kullanılamaz. Çünkü bu lastikler kış mevs...

Rehbere git

Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır

Periyodik bakımda amaç aracınızın daha güvenli ve sağlıklı çalışması, performansının ise düşmemesidir. Özellikle bakımın düzenli ve belirli aralıklarla yapılması çok önemlidir. Aksatılması halinde ise istenmeyen olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Sizin ve diğer sürücülerin tehlikeye düşmemesi aynı zamanda aracınızın daha büyük sorunlar çıkarmaması için periyodik bakım zorunludur. Aracınız için gereken bakımın aralığını firmamıza sorarak öğrenebilirsiniz. Dizel araç sahibiyseniz 10.000 km’de ve benzinli araçlarda ise 15.000 km’de bakım yapılması uygundur. Yine de emin olamıy...

Rehbere git
Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır
Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Trafikte tüm şoförlerin dikkat etmesi gereken kurallardan biri olan takip mesafesi son derece büyük önem taşımaktadır. Güvenli sürüş için takip mesafesi nasıl ayarlanır? Gitmekte olduğunuz sürat ile doğru orantılı şekilde artması gereken takip mesafesi dış şartlar ve sahip olduğunuz donanıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fren sisteminizin ve lastiklerinizin doğru bir şekilde çalışıyor olması takip mesafenizi doğru şekilde belirleyebilmenize imkan tanıyacaktır. Aynı şekilde hava şartları uygun düzeyde olmadığında takip mesafenizi arttırarak güvenli sürüşü sağlayabi...

Rehbere git

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın aracınızın için dikkat edilmesi gereken bölgeler şu şekilde sıralanabilir; • Lastikler • Motor yağı ve hidrolik sistem sıvıları • Silecek ve aydınlatma sistemleri • Isıtma ve havalandırma sistemleri • Filtrelerin kontrolü ve değişimi • Egzoz bakımı Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git
Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler