Oto Fren Sistemleri

Oto Fren Sistemleri

Fren sistemleri, tüm araçların en önemli ve kilit parçalarından biridir. Aracın hızını düşürmek ve aracın hareketine son vermek için kullanılan mekanizmaya fren adı verilir. Sistemler ise daha karmaşık olan ve çok motorlu araçlarda bulunan sistemlerdir.

Geçmişte kullanılan ilkel fren sistemi, pedala basıldığı an diskler sayesinde tekerlerin kitlenmesini sağlıyordu. Ancak günümüzde fren sistemi daha modernleşti. Modern fren sistemi daha çok araç kilitlenmesi, devrilmesi ve savrulma gibi istenmeyen durumları engellemek için çalışıyor. Birbirinden farklı çalışma prensibi olan fren sistemi seçenekleri vardır.

Bunlar:
  • Hidrolik fren sistemi
  • Havalı fren sistemi
  • ABS fren sistemi
  • ASR fren sistemi
  • EPS fren sistemi
  • BAS sistemi
  • MST sistemi
  • EBD sistemi
  • EPB sistemi

Fren Sistemleri Bakımı Neden Önemlidir?

Araç için önemli bir mekanizma olan fren sistemleri, aynı zamanda araç güvenliği için de oldukça önemlidir. Herhangi bir hasarın söz konusu olması ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle uzman ve profesyonel firmalar tarafından düzenli bakımı yapılmalıdır.

Fren sisteminin çalışma şekli, yıpranmasına ve zarar görmesine neden olacak şekildedir. Belirli zamanlarda bakım ve onarım için servis hizmeti veren firmalar tarafından kontrol edilmesi gerekir. Kontroller için uzun süre beklemek ya da sorunu geçiştirmek ise yapılacak en büyük hatadır. Yalnızca sizi ve aracınızı tehlikeye sokmaz aynı zamanda diğer sürücüler için de hayati bir risk oluşur. Serviste bakım ve onarım hizmeti almak için frenlerin tamamen sorun çıkarmasını ve yıpranmasını beklememelisiniz. Sistemlerde kötüleşme, yıpranma belirtileri ve verimsizlik belirtileri görüldüğü an araç servis firmalarından yardım almanız önemlidir. Web sitemizde bulunan iletişim bilgilerini kullanarak firmamızdan sistemler hakkında arıza belirtilerini paylaşabilir ve en hızlı şekilde yardım alabilirsiniz.

Araçların her parçası için düzenli bakım ve onarım işlemleri oldukça önemlidir. Onarım ve bakım işlemleri frenlerde ertelendiğinde ya da sonrasına bırakıldığına sonucunda ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Fren sistemlerinin bakımı, onarımı ve tamiratı için belirli bir süre yoktur. Araç kullanım sıklığı ve kullanma tipi bu sistemlerin kullanım süresi üzerinde etkilidir. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi firmamızdan alabilir ve aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

İlgili Konular

Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Trafikte tüm şoförlerin dikkat etmesi gereken kurallardan biri olan takip mesafesi son derece büyük önem taşımaktadır. Güvenli sürüş için takip mesafesi nasıl ayarlanır? Gitmekte olduğunuz sürat ile doğru orantılı şekilde artması gereken takip mesafesi dış şartlar ve sahip olduğunuz donanıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fren sisteminizin ve lastiklerinizin doğru bir şekilde çalışıyor olması takip mesafenizi doğru şekilde belirleyebilmenize imkan tanıyacaktır. Aynı şekilde hava şartları uygun düzeyde olmadığında takip mesafenizi arttırarak güvenli sürüşü sağlayabi...

Rehbere git

Kış Lastiğine Kadar Kullanılır

Lastik kullanımı araçlarda en kritik hususların başında yer alır. Sürüş sırasında zeminle aracın en önemli bağlantısı olan lastiklerin mevsim şartlarına uygun biçimde ve optimal basınç değerinde olması gerekir. Böylece maksimum verimde yol tutuşu sağlanır. Kullanım güvenliğinin ve sürüş konforunun korunması bakımından uygun lastik seçimi büyük önem taşırken, kış lastiklerinin yıl boyu kullanımı ve değişim zamanlarına ilişkin sorular merak konusu olmuştur. Mevsime özgü şartlar için farklı tekniklerle üretilen kış lastikleri sürekli kullanılamaz. Çünkü bu lastikler kış mevs...

Rehbere git
Kış Lastiğine Kadar Kullanılır
Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın aracınızın için dikkat edilmesi gereken bölgeler şu şekilde sıralanabilir; • Lastikler • Motor yağı ve hidrolik sistem sıvıları • Silecek ve aydınlatma sistemleri • Isıtma ve havalandırma sistemleri • Filtrelerin kontrolü ve değişimi • Egzoz bakımı Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git

Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır

Periyodik bakımda amaç aracınızın daha güvenli ve sağlıklı çalışması, performansının ise düşmemesidir. Özellikle bakımın düzenli ve belirli aralıklarla yapılması çok önemlidir. Aksatılması halinde ise istenmeyen olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Sizin ve diğer sürücülerin tehlikeye düşmemesi aynı zamanda aracınızın daha büyük sorunlar çıkarmaması için periyodik bakım zorunludur. Aracınız için gereken bakımın aralığını firmamıza sorarak öğrenebilirsiniz. Dizel araç sahibiyseniz 10.000 km’de ve benzinli araçlarda ise 15.000 km’de bakım yapılması uygundur. Yine de emin olamıy...

Rehbere git
Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır