Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Trafikte tüm şoförlerin dikkat etmesi gereken kurallardan biri olan takip mesafesi son derece büyük önem taşımaktadır. Güvenli sürüş için takip mesafesi nasıl ayarlanır? Gitmekte olduğunuz sürat ile doğru orantılı şekilde artması gereken takip mesafesi dış şartlar ve sahip olduğunuz donanıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fren sisteminizin ve lastiklerinizin doğru bir şekilde çalışıyor olması takip mesafenizi doğru şekilde belirleyebilmenize imkan tanıyacaktır. Aynı şekilde hava şartları uygun düzeyde olmadığında takip mesafenizi arttırarak güvenli sürüşüsağlayabilir ve kendinizi ani frenleme durumlarından koruyabilirsiniz.

Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Takip Mesafesinin Önemi

Takip Mesafesinin Önemi

Takip mesafesi trafik içerisinde dikkat etmeniz gereken en önemli kurallardan biridir. Takip mesafesine dikkat edilmediği taktirde can ve mal kaybına yol açacak kazalara neden olmak oldukça olasıdır. Bu sebeple öndeki araçile takip mesafenizi korumanız ve kendinize yeterli fren mesafesini tanıdığınızdan emin olunuz. Özellikle farklı hava şatlarında daha da dikkat etmeniz gereken bu kural trafik içerisinde güvenli bir şekilde seyir etmenize olanak sağlayacaktır. Takip mesafesinin yanında fren sistemlerinin düzenli kontrolüve lastiklerin bakımı da yapılmalıdır. Dış yüzeyi oldukça aşınmış olan lastikler kullanıyorsanız takip mesafenizi arttırmalı ve trafik içerisinde buna göre davranmalısınız. Fren sistemlerinin düzenli kontrolünüyaparak sistemin stabil bir şekilde çalıştığından da emin olunuz.

Takip Mesafesinin Önemi

Yağmurlu Havalarda Takip Mesafesi

Yağmurlu Havalarda Takip Mesafesi

Yağmurlu ve zorlu hava şartlarında takip mesafesine ek olarak dikkat göstermeniz gerekmektedir. Bunun sebebi kaygan olan zemine tutunmakta zorluk yaşayan lastikleriniz fren mesafesinin uzamasına sebep olacaktır. Bu sebeple yağmurlu havalarda önünüzdeki araçile takip mesafenizi iki katı arttırmalısınız. Yapacağınız bu kural değişikliği can ve mal kayıplarını engellerken trafik içerisindeki güvenliği de sağlayacaktır. Zorlu hava şartlarında önemli olan diğer bir konu ise kesinlikle lastiklerinizin durumudur. Lastikleriniz yağmurlu havada iyi performans gösteremeyecek kadar deforme olduysa takip mesafenizi buna göre ayarlamalı ve önünüzdeki araca saygı duymalısınız. Önünüzdeki araçile aranıza yeterli mesafeyi koyarak ani frenleme ve duraksama anlarında kendinizin ve diğer araçların güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Yağmurlu Havalarda Takip Mesafesi