Oto Kışlık Bakım

Oto Kışlık Bakım

Kış bakımı hizmeti, sürüş güvenliği ve aracın ömrünü uzatmak için yapılan önemli bir hizmettir. Özellikle zorlu hava şartlarına aracınızı hazırlamanız ve aracınızın kış mevsimine uygun hale getirmeniz için önemlidir.

Bahar bakımı gibi kış mevsimine hazırlık için yapılacak bakım da profesyonel servis firmaları tarafından yapılmalıdır. Doğru bir bakım hizmeti almak için aracınızı teslim edeceğiniz firmanın ve ekibin yeterliliği büyük önem taşır. Web sitemizde yer alan iletişim bilgileri üzerinden firmamıza ulaşabilir ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca kış ve bahar bakımı hakkında aklınıza takılan soru ve sorunlar için de firmamıza ulaşabilirsiniz.

Kış Bakımı Hizmetinde Yapılan İşlemler

Rüzgarlı, yağışlı, karlı ve soğuk hava koşulları için araçlarınızın öncesinde hazırlanması şarttır. Araç konforu, sürüş güvenliği ve araç performansının maksimum düzeyde olması için mevsim şartlarına uygun bir şekilde hazırlanması önemlidir. Bu hazırlık aşamasında servis firmasının yapacağı belirli işlemler vardır. Bunlar:
  • Lastikler kış mevsimine uygun bir şekilde değişimi,
  • Rot ve balans ayarları yapılmalı,
  • Kirli ise hava filtresi, polen filtresi ve yakıt filtresi değişimi,
  • Araç far ayarları kontrolü,
  • Silecek ve silecek lastikleri kontrolden geçer. Zarar görmüş ve kış mevsimine direnemeyecek olan silecek ve silecek lastikleri değişimi yapılır.
Tüm kış bakımı işlemlerinin içinde en önemlisi ve öncelik verilmesi gereken de kış lastiklerinin değişimidir. Kış lastikleri olmadan zorlu kış şartlarına aracın ayak uydurması ve sürüş güvenliğinin sağlanması oldukça zordur. Bu nedenle kış mevsimi için aracınızı hazırlamaya başladığınız zaman aracınıza en uygun kış lastiğini seçmeye özen göstermelisiniz.

Kış Lastiği Nedir?

Zorlu şartların olduğu kış mevsimine uygun olarak üretilen optimal lastiklere kış lastiği denilmektedir. Pek çok lastiğe karşın yumuşak bir yapısı vardır. Bunun en önemli nedeni ise soğuk ve yağışlı havalarda lastiğin zemine uyum sağlamasıdır. Bu özel lastikler; kar ve çamur gibi durumlarda olan yollarda aracın rahat sürüşünü sağlar. Lastiklerin üzerinde yer alan kar tanesi sembolü ile kış lastiklerini rahat bir şekilde yaz lastiklerinden ayırmanız mümkündür. Aracınız için gerekli olan kış bakımı hizmeti esnasında da öncelik her zaman kış lastiğine verilmelidir.

İlgili Konular

Kış Lastiğine Kadar Kullanılır

Kış Lastiğine Kadar Kullanılır

Lastik kullanımı araçlarda en kritik hususların başında yer alır. Sürüş sırasında zeminle aracın en önemli bağlantısı olan lastiklerin mevsim şartlarına uygun biçimde ve optimal basınç değerinde olması gerekir. Böylece maksimum verimde yol tutuşu sağlanır. Kullanım güvenliğinin ve sürüş konforunun korunması bakımından uygun lastik seçimi büyük önem taşırken, kış lastiklerinin yıl boyu kullanımı ve değişim zamanlarına ilişkin sorular merak konusu olmuştur. Mevsime özgü şartlar için farklı tekniklerle üretilen kış lastikleri sürekli kullanılamaz. Çünkü bu lastikler kış mevs...

Rehbere git

Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır

Periyodik bakımda amaç aracınızın daha güvenli ve sağlıklı çalışması, performansının ise düşmemesidir. Özellikle bakımın düzenli ve belirli aralıklarla yapılması çok önemlidir. Aksatılması halinde ise istenmeyen olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Sizin ve diğer sürücülerin tehlikeye düşmemesi aynı zamanda aracınızın daha büyük sorunlar çıkarmaması için periyodik bakım zorunludur. Aracınız için gereken bakımın aralığını firmamıza sorarak öğrenebilirsiniz. Dizel araç sahibiyseniz 10.000 km’de ve benzinli araçlarda ise 15.000 km’de bakım yapılması uygundur. Yine de emin olamıy...

Rehbere git
Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır
Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın aracınızın için dikkat edilmesi gereken bölgeler şu şekilde sıralanabilir; • Lastikler • Motor yağı ve hidrolik sistem sıvıları • Silecek ve aydınlatma sistemleri • Isıtma ve havalandırma sistemleri • Filtrelerin kontrolü ve değişimi • Egzoz bakımı Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git

Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Trafikte tüm şoförlerin dikkat etmesi gereken kurallardan biri olan takip mesafesi son derece büyük önem taşımaktadır. Güvenli sürüş için takip mesafesi nasıl ayarlanır? Gitmekte olduğunuz sürat ile doğru orantılı şekilde artması gereken takip mesafesi dış şartlar ve sahip olduğunuz donanıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fren sisteminizin ve lastiklerinizin doğru bir şekilde çalışıyor olması takip mesafenizi doğru şekilde belirleyebilmenize imkan tanıyacaktır. Aynı şekilde hava şartları uygun düzeyde olmadığında takip mesafenizi arttırarak güvenli sürüşü sağlayabi...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Takip Mesafesi