Kış LastiğiNe Kadar Kullanılır

Kış LastiğiNe Kadar Kullanılır

Lastik kullanımı araçlarda en kritik hususların başında yer alır. Sürüş sırasında zeminle aracın en önemli bağlantısı olan lastiklerin mevsim şartlarına uygun biçimde ve optimal basınç değerinde olması gerekir. Böylece maksimum verimde yol tutuşu sağlanır. Kullanım güvenliğinin ve sürüş konforunun korunması bakımından uygun lastik seçimi büyük önem taşırken, kış lastiklerinin yıl boyu kullanımı ve değişim zamanlarına ilişkin sorular merak konusu olmuştur.

Mevsime özgü şartlar için farklı tekniklerle üretilen kış lastikleri sürekli kullanılamaz. Çünkü bu lastikler kış mevsiminde ortaya çıkan hava ve zemin şartlarına uyum sağlayacak niteliklere sahiptir. Dolayısıyla diğer mevsimlerde maruz kaldıkları ısı ve zemin şartları lastiklerde verim düşüşüne neden olur.

Kış LastiğiNe Kadar Kullanılır

Kış Lastiği Nedir?

Kış Lastiği Nedir?

Kış lastikleri; soğuk hava şartları, ıslak-buzlu zemin, karlı yol ve diğer mevsim koşullarına uygun şekilde üretilen lastik çeşididir. Kauçuk özellikleri gereği soğuk hava şartlarında yumuşak kalabilirler. Böylece yol tutuş oranının optimal seviyelerde kalmasını sağlarlar. Ayrıca karlı yollarda patinaj riskinin ortadan kalkması için özel diş tasarımları bulunur. Derin diş ve sırt desenleri yola daha sıkı tutunarak aracın kaymasını önler. Fren mesafesi ve yokuş sürüş deneyimlerinde kritik önem taşıyan bu özellikler; kış lastiklerini mevsimsel hazırlıklarda önemli unsurlardan biri haline getirir.

Kış Lastiği Nedir?

Kış Lastiği Neden Yıl Boyu Kullanılmamalı?

Kış Lastiği Neden Yıl Boyu Kullanılmamalı?

Kış lastiklerinin üretiminde mevsim şartlarına uygun tasarımlar mevcuttur. Hem kimyasal denge bakımından hem de fiziki tasarım bakımından zorlu kış şartlarına uygun üretilen kış lastikleri; yıl boyu kullanıma uygun değildir. Çünkü belirli bir hava sıcaklığının üzerinde kış lastiklerinin soğuk havalara uyumlu kimyasal dengesi bozulmaya uğrar. Bu durum lastiğin dişleri ve izlerinin arasındaki optimal aralığın da bozulmasına sebep olur. Sonuç olarak yol tutuş performansı düşer. Kış lastiğinin yıl boyu kullanılması sonucu ortaya çıkan sorunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sıcak zeminler kauçuk aşınmalarına neden olur
  • Esnek sırt yapısı sıcak hava sebebiyle aralıkların kapanmasına yol açar
  • Performans düşüklüğü yakıt tüketimi arttırır
  • Hava şartlarından negatif etkilenen lastikler motor gücünü de etkiler
  • Daha fazla güce ihtiyaç duyan lastikler nedeniyle motor yıpranır
Her mevsimde kullanılmak üzere farklı lastik modelleri üretilir. Bunun nedeni lastiklerin mevsimsel hava koşullarına uygun kimyasal ve fiziksel özelliklere ihtiyaç duymasıdır. Hem yol tutuş hem de sürüş performansı bakımından bu denge kurulmak zorundadır. Neticede kış lastikleri yıl boyu kullanıldığında aşırı aşınma sebebiyle işlevini kaybeder. Bu durumda yeniden kış ayları geldiğinde kış lastiklerinin hava koşullarıyla mücadelede etkin olması mümkün değildir.

Kış Lastiği Neden Yıl Boyu Kullanılmamalı?