Motor Tamir Bakım

Motor Tamir Bakım

Araç bakım işlemleri yeni nesil test ve tespit işlemleriyle artık çok daha kolay ve hızlı hale gelmiştir. Motor arıza tespit sistemleri, elektronik arıza tespit programları gibi pek çok gereç; araç bakım ve onarımında vakit kazancını destekler.

Profesyonel bakım planlamaları için nitelikli rapor alınabilen, sök-tak işlemi olmadan pek çok parça ve parçacık sorununun tespit edilebildiği bu sistemler; yetkili servisler tarafından sunulan periyodik bakım ve onarım işlemlerinde kullanılır. Özellikle motor arıza tespit uygulamaları geleneksel yöntemlere oranla büyük bir hizmet avantajı sağlar.

Oto Bakım Uygulamaları

Oto bakım uygulamaları güvenli sürüş deneyiminin sağlanması ve kullanım konforunun arttırılması için düzenli yapılması gereken işlemlerdir. Zamana dayalı periyodik bakımlar ve kullanıma dayalı km başı bakımlar başta olmak üzere 15 adım kontrol ve ağır bakımlar gibi pek çok oto bakım uygulaması mevcuttur. Motor arıza tespit uygulamalarının rutin kontrollerde kullanılması olası sorunların önlenmesini sağlar. Oto bakım uygulamaları şu şekilde sıralanabilir:
  • Rutin bakım işlemleri
  • Elektrik elektronik bakımları
  • Akü bakım işlemleri
  • Motor performans testleri
  • Klima sistemleri kontrolü/ bakımı
  • Fren sistemleri bakımı/ kontrolü
  • Motor arıza tespit işlemleri
Motor düzeneğinde yapılan öncü kontroller ve bakımlar ağır işlemlerde maliyet tasarrufu sağlar. Küçük çaplı yıpranmaların bile tespitinde etkin olan bu uygulamalar sayesinde motor zarar görmeden tamir mümkündür. Parça ve parçacıkların performansının ölçümü, motor düzeneğindeki mevcut arızaların nokta atışı tespiti yeni nesil bilgisayar sistemleriyle oldukça kolay bir hal almıştır. Bu sistemlerin garanti kapsamında işlemlerle bütünleştiği uygulamalar alan uzmanı yetkili servisler tarafından yapılmaktadır.

Motor Arıza Tespit Sistemleri

Yeni nesil bakım ve onarım uygulamaları için geleneksel yöntemlerin getirdiği vakit ve mali kayıplar söz konusu değildir. Çok kısa sürede motor sistemindeki arızaları tespit etmek ve pratik şekilde tamirat işlemlerini planlamak mümkündür. Alanın uzmanı ekipler tarafından kurgulanan bu bakım işlemlerinde motor arıza tespit programları kullanılarak sistemdeki sorunlar net olarak raporlanır. Ardından arızalara ilişkin profesyonel tamir işlemleri planlanarak orijinal malzeme ile gerçekleştirilir. Araç sahiplerinin motor arıza tamiratında yetkili firmaları tercih etmesi bu bakımdan oldukça önemlidir.

İlgili Konular

Kış Lastiğine Kadar Kullanılır

Kış Lastiğine Kadar Kullanılır

Lastik kullanımı araçlarda en kritik hususların başında yer alır. Sürüş sırasında zeminle aracın en önemli bağlantısı olan lastiklerin mevsim şartlarına uygun biçimde ve optimal basınç değerinde olması gerekir. Böylece maksimum verimde yol tutuşu sağlanır. Kullanım güvenliğinin ve sürüş konforunun korunması bakımından uygun lastik seçimi büyük önem taşırken, kış lastiklerinin yıl boyu kullanımı ve değişim zamanlarına ilişkin sorular merak konusu olmuştur. Mevsime özgü şartlar için farklı tekniklerle üretilen kış lastikleri sürekli kullanılamaz. Çünkü bu lastikler kış mevs...

Rehbere git

Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Trafikte tüm şoförlerin dikkat etmesi gereken kurallardan biri olan takip mesafesi son derece büyük önem taşımaktadır. Güvenli sürüş için takip mesafesi nasıl ayarlanır? Gitmekte olduğunuz sürat ile doğru orantılı şekilde artması gereken takip mesafesi dış şartlar ve sahip olduğunuz donanıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fren sisteminizin ve lastiklerinizin doğru bir şekilde çalışıyor olması takip mesafenizi doğru şekilde belirleyebilmenize imkan tanıyacaktır. Aynı şekilde hava şartları uygun düzeyde olmadığında takip mesafenizi arttırarak güvenli sürüşü sağlayabi...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Takip Mesafesi
Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır

Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır

Periyodik bakımda amaç aracınızın daha güvenli ve sağlıklı çalışması, performansının ise düşmemesidir. Özellikle bakımın düzenli ve belirli aralıklarla yapılması çok önemlidir. Aksatılması halinde ise istenmeyen olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Sizin ve diğer sürücülerin tehlikeye düşmemesi aynı zamanda aracınızın daha büyük sorunlar çıkarmaması için periyodik bakım zorunludur. Aracınız için gereken bakımın aralığını firmamıza sorarak öğrenebilirsiniz. Dizel araç sahibiyseniz 10.000 km’de ve benzinli araçlarda ise 15.000 km’de bakım yapılması uygundur. Yine de emin olamıy...

Rehbere git

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın aracınızın için dikkat edilmesi gereken bölgeler şu şekilde sıralanabilir; • Lastikler • Motor yağı ve hidrolik sistem sıvıları • Silecek ve aydınlatma sistemleri • Isıtma ve havalandırma sistemleri • Filtrelerin kontrolü ve değişimi • Egzoz bakımı Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git
Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler