Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı Arıza Tespiti; hava emiş, yakıt, ateşleme ve egzoz sistemlerinde oluşan arızalara denilmektedir. Spesifik olmayan bu arıza çeşidi pek çok arabada görülebilir ve pek çok sürücü bu durumla karşılaşabilir.

Sürüş anında motor arıza lambasının yandığı bir durumda önemli olan ilk adım panikten mümkün oldukça uzak olmaktır. Panik yapmadan sakince aracınızı sakin bir yere park etmelisiniz. Daha sonra aracınızdan inerek uyarı levhalarını aracınızın yanına yerleştirmelisiniz. Kaputu açtığınızda göreceğiniz motor ile alakalı manzara size hata konusunda ipucu verecektir. Bu noktada motorun üzerinde duman, alev, buhar, su ya da yağ damlaması gibi durumlar söz konusu mu diye bakmalısınız. Bu durum motordaki arızanın tespiti için size kolaylık sağlayacaktır.

Motor arızası tespiti yaparak ya da yapmadan önce servisimize ulaşabilir ve firmamız yetkililerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Motor arızaları söz konusu olduğunda bu durumda profesyonel ve alanında uzman kişilerden yardım almanız sizin için daha iyi bir seçenektir.

Araba Motor Arızası Belirtileri Nelerdir?

Motor arıza tespiti için en çok bilinen durum arıza lambasının yanmasıdır. Motor kısmında oluşan arıza ve sorunlar arıza lambasının da yanmasına neden olur. Arıza lambasının yanmasıyla aracınızın teklemesi ve çekişten düşme belirtilerini görebilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı ve duruma göre değişkenlik gösteren farklı belirtiler de olabilir. Bunlar:
  • Arıza lambası yanması,
  • Aracın teklemesi,
  • Çekişten düşme,
  • Motor bölümünden gelen farklı ses,
  • Motor bölümünde buhar ya da duman,
  • Klima arızası,
  • Egzozdan çıkan siyah duman,
  • Kontağa basıldığında çalışmayan motor ise bir diğer arıza belirtisidir.

Bilgisayarlı Arıza Tespiti ve Sorunsuz Tamir İşlemi

Uzun yıllardır en başarılı servis hizmeti ile sektörünün aranan firmalarından olan firmamız, motor arızası dahil pek çok farklı hizmet çeşitliliği ile sizleri buluşturmaya devam ediyor. Hizmetlerimizin her birinde başarılı olmak ve sorunsuz bir hizmet ile %100 müşteri memnuniyeti sağlamak firmamızın her durumda önceliğidir. Araç bakım, onarım ve tamir hizmetleri esnasında alanında uzman ekibimiz görev alır. Aracınızın ve sizin hak ettiğiniz hizmeti almanız ekibimiz ve firmamız için her zaman önemlidir. Motor arza tespit sonrası hızlı bir şekilde firmamızla iletişime geçebilir ve sonrasında da oluşabilecek tüm sorunların önüne geçebilirsiniz.

İlgili Konular

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın aracınızın için dikkat edilmesi gereken bölgeler şu şekilde sıralanabilir; • Lastikler • Motor yağı ve hidrolik sistem sıvıları • Silecek ve aydınlatma sistemleri • Isıtma ve havalandırma sistemleri • Filtrelerin kontrolü ve değişimi • Egzoz bakımı Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git

Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Trafikte tüm şoförlerin dikkat etmesi gereken kurallardan biri olan takip mesafesi son derece büyük önem taşımaktadır. Güvenli sürüş için takip mesafesi nasıl ayarlanır? Gitmekte olduğunuz sürat ile doğru orantılı şekilde artması gereken takip mesafesi dış şartlar ve sahip olduğunuz donanıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fren sisteminizin ve lastiklerinizin doğru bir şekilde çalışıyor olması takip mesafenizi doğru şekilde belirleyebilmenize imkan tanıyacaktır. Aynı şekilde hava şartları uygun düzeyde olmadığında takip mesafenizi arttırarak güvenli sürüşü sağlayabi...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Takip Mesafesi
Kış Lastiğine Kadar Kullanılır

Kış Lastiğine Kadar Kullanılır

Lastik kullanımı araçlarda en kritik hususların başında yer alır. Sürüş sırasında zeminle aracın en önemli bağlantısı olan lastiklerin mevsim şartlarına uygun biçimde ve optimal basınç değerinde olması gerekir. Böylece maksimum verimde yol tutuşu sağlanır. Kullanım güvenliğinin ve sürüş konforunun korunması bakımından uygun lastik seçimi büyük önem taşırken, kış lastiklerinin yıl boyu kullanımı ve değişim zamanlarına ilişkin sorular merak konusu olmuştur. Mevsime özgü şartlar için farklı tekniklerle üretilen kış lastikleri sürekli kullanılamaz. Çünkü bu lastikler kış mevs...

Rehbere git

Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır

Periyodik bakımda amaç aracınızın daha güvenli ve sağlıklı çalışması, performansının ise düşmemesidir. Özellikle bakımın düzenli ve belirli aralıklarla yapılması çok önemlidir. Aksatılması halinde ise istenmeyen olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Sizin ve diğer sürücülerin tehlikeye düşmemesi aynı zamanda aracınızın daha büyük sorunlar çıkarmaması için periyodik bakım zorunludur. Aracınız için gereken bakımın aralığını firmamıza sorarak öğrenebilirsiniz. Dizel araç sahibiyseniz 10.000 km’de ve benzinli araçlarda ise 15.000 km’de bakım yapılması uygundur. Yine de emin olamıy...

Rehbere git
Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır