Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın aracınızın için dikkat edilmesi gereken bölgeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Lastikler
  • Motor yağı ve hidrolik sistem sıvıları
  • Silecek ve aydınlatma sistemleri
  • Isıtma ve havalandırma sistemleri
  • Filtrelerin kontrolüve değişimi
  • Egzoz bakımı
Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünüuzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kış Dönemi İçin Araç İçi Sıvı Değişkenleri

Kış Dönemi İçin Araç İçi Sıvı Değişkenleri

Aracınızı kış dönemi boyunca stabil bir şekilde kullanmak isterseniz ilk olarak motor yağına dikkat etmelisiniz. Araçiçi sıvı değişkenleri içerisinde en önemli yere sahip olan motor yağı her kış dönemine giriş esnasında kontrol edilmelidir. Akışkanlığı kontrol edilen motor yağı aynı zamanda düşük sıcaklıklarda da görevini yerine getirmelidir. Aksi taktirde kış döneminde aracınız içerisinde bulunan hareketli bileşenlerin zarar görmesine ve aşınmasına sebep olabiilir. Bu gibi problemler oldukça büyük masraflar çıkararak aracınıza zarar vereceğinden dolayı düzenli olarak kontrol yapmanız büyük önem taşımaktadır. Düşük sıcaklıklarda da formunu kaybetmeden iyi bir performans gösteren motor yağlarını tercih etmeli ve motorun sağlığını korumalısınız. Motor yağı dışında hidrolik sistemler içerisinde yer alan sıvıların kontrolüde yapılmalıdır. Bu sayede fren sistemi de stabil bir şekilde çalışmaya devam edebilir.

Kış Dönemi İçin Araç İçi Sıvı Değişkenleri

Kış İçin Uygun Lastik Seçimi

Kış İçin Uygun Lastik Seçimi

Kış mevsimine girerken aracınızı sorunsuz bir şekilde dönem içerisinde kullanmak istiyorsanız yapacağınız ilk işlem kesinlikle kış lastiği takmak olacaktır. Kış lastiği tercih ederken lastiğin derinliğine ve durumuna büyük özen göstermelisiniz. Özellikle çivili lastikleri tercih ederek karlı havalarda daha iyi yol tutuşu kazanabilir ve güvenli bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Eski kıştan kalma lastikleriniz var ise öncelik olarak bakımlarını yaptırmalı ardından aracınıza taktırmalısınız. Zamanla esnekliğini kaybeden bileşenlerden meydana gelen lastikler işlevini kaybederek görevini yerine getiremeyebilir. Lastiklerinizin bakım ve kontrolünün ardından yeni bir kış lastiği satın almalı veya hali hazırda sahip olduğunuz lastik hala iyi durumdaysa o lastikleri kullanmalısınız. Teknik servisimizi ziyaret ederek lastik durumunuzu öğrenebilir ve yeni bir lastiğe ihtiyacınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kış İçin Uygun Lastik Seçimi