Araç Akü Kontrolü

Araç Akü Kontrolü

Akü kontrolü, aracınızın model fark etmeksizin doğru bir şekilde çalışması ve bir sorun oluşmaması için önemlidir. Akünün kontrolü, aracınızın büyük ölçüde durumunu ortaya çıkarır.

Bunun nedeni ise aracın genel durumunun araç akünün iyi durumda olmasına bağlı olmasındandır. Özellikle bir sorun çıkana kadar beklemek ise ileride yaşayacağınız büyük problemlere sebep olacaktır. Bu nedenle zamanında kontrollerin yapılması ve ihtiyaç durumuna göre servis hizmetinin alınması gerekir. Düzenli kontrol, sizi ve aracınızı zor bir duruma düşmeden kurtaracaktır. Bu konuda firmamıza iletişim bilgiler üzerinden ulaşarak net ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Düzenli Akü Kontrolü Neden Önemli?

Aracınızın kalbi olarak nitelendirilen akünün düzenli bakımı, sizi ve aracınızı oluşabilecek pek çok problemden kurtaracaktır. Aracınızı çalıştırırken araç motoruna ilk enerjiyi veren akü, aracın da diğer tüm enerji işlemlerini ve enerji ihtiyaçlarını karşılar. Bu nedenle aracın kalbi olarak tanımlanmaktadır ve aküde yaşanabilecek bir sorun olmaması için düzenli olarak kontrolü gereklidir. Akü kontrolü yalnızca yaşanabilecek sorunların önüne geçmek için önemli değildir aynı zamanda araç aküsünün uzun süreli kullanımı için de önemlidir. Kontrollerin zaman aralığı ise ticari kullanımda 3 ay, ticari olmayanda ise 6 ay tavsiye edilen sürelerdir.

Akünün Görevi Nedir?

Aracın hareket etmesini sağlayan enerjiyi motora ileten akü, aracın en önemli parçasıdır. Aracın çalışması akünün sağlığı ile doğrudan orantılıdır ve akü doğru çalışmadığı takdirde aracın da çalışması imkansızdır. Aracın kalbi olarak adlandırılan akünün görevleri:
  • Akü, aracın çalışması için gerekli olan marş motorunu çalıştıracak akımı verir.
  • Kalorifer, radyo ve araç içi lambaları gibi çalışması için elektrik gereken araçlara akü akım göndererek çalıştırır.
  • Voltaj ve amperaj dengelemesi ile yüksek devir söz konusu olduğunda alıcılarda oluşabilecek zararı önlüyor.

Akü Ömrünü Etkileyen Önemli Faktörler

Araç aküsünün uzun ve doğru bir şekilde kullanımı, araç içindeki ek parçaların kullanımına da bağlıdır. Akü kontrolü ve bakımı şart olsa da akünüzü verimli bir şekilde kullanmanız da sizi maliyet açısından rahatlatacaktır. Aküyü uzun süre verimli bir şekilde kullanmak için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar:
  • Ortam ısısı ayarı,
  • Depolama,
  • Periyodik bakım,
  • Şarj gerilimi kontrolü,
  • Sıvı düzeyi kontrolü de aracınızın aküsünü verimli bir şekilde kullanmanızı sağlayacak unsurlardan biridir.

İlgili Konular

Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır

Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır

Periyodik bakımda amaç aracınızın daha güvenli ve sağlıklı çalışması, performansının ise düşmemesidir. Özellikle bakımın düzenli ve belirli aralıklarla yapılması çok önemlidir. Aksatılması halinde ise istenmeyen olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Sizin ve diğer sürücülerin tehlikeye düşmemesi aynı zamanda aracınızın daha büyük sorunlar çıkarmaması için periyodik bakım zorunludur. Aracınız için gereken bakımın aralığını firmamıza sorarak öğrenebilirsiniz. Dizel araç sahibiyseniz 10.000 km’de ve benzinli araçlarda ise 15.000 km’de bakım yapılması uygundur. Yine de emin olamıy...

Rehbere git

Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Trafikte tüm şoförlerin dikkat etmesi gereken kurallardan biri olan takip mesafesi son derece büyük önem taşımaktadır. Güvenli sürüş için takip mesafesi nasıl ayarlanır? Gitmekte olduğunuz sürat ile doğru orantılı şekilde artması gereken takip mesafesi dış şartlar ve sahip olduğunuz donanıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fren sisteminizin ve lastiklerinizin doğru bir şekilde çalışıyor olması takip mesafenizi doğru şekilde belirleyebilmenize imkan tanıyacaktır. Aynı şekilde hava şartları uygun düzeyde olmadığında takip mesafenizi arttırarak güvenli sürüşü sağlayabi...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Takip Mesafesi
Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın aracınızın için dikkat edilmesi gereken bölgeler şu şekilde sıralanabilir; • Lastikler • Motor yağı ve hidrolik sistem sıvıları • Silecek ve aydınlatma sistemleri • Isıtma ve havalandırma sistemleri • Filtrelerin kontrolü ve değişimi • Egzoz bakımı Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git

Kış Lastiğine Kadar Kullanılır

Lastik kullanımı araçlarda en kritik hususların başında yer alır. Sürüş sırasında zeminle aracın en önemli bağlantısı olan lastiklerin mevsim şartlarına uygun biçimde ve optimal basınç değerinde olması gerekir. Böylece maksimum verimde yol tutuşu sağlanır. Kullanım güvenliğinin ve sürüş konforunun korunması bakımından uygun lastik seçimi büyük önem taşırken, kış lastiklerinin yıl boyu kullanımı ve değişim zamanlarına ilişkin sorular merak konusu olmuştur. Mevsime özgü şartlar için farklı tekniklerle üretilen kış lastikleri sürekli kullanılamaz. Çünkü bu lastikler kış mevs...

Rehbere git
Kış Lastiğine Kadar Kullanılır