Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Periyodik bakım hizmeti, aracın güvenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını amaçlayan bir çalışmadır. Aynı zamanda ise periyodik bakım ile aracın performansı da olduğundan daha yüksek bir hale getirilir.

Periyodik bakım için aracın performans sorunlarının ortaya çıkması ya da araç sağlığının kötüleşmesini beklemek hata olacaktır. Bakım hizmetinin belirli periyotlarla yapılması tavsiye edilmektedir. Bu yalnızca aracın durumunu etkilemez aynı zamanda sizin ve diğer sürücülerin de sağlığı için önemli bir bakımdır. Bu işlem ile aracın da ömrünün uzatacak ve büyük hasarları öncesinde engellemiş olacaktır. Aracınız için gerekli olan bakımın durumunu ve zamanını öğrenmek için web sitemizde yer alan bilgiler üzerinden firmamıza ulaşabilirsiniz.

Periyodik Bakım Nedir?

Araç üretici firmaları tarafından tasarlanmış olan araçlar, yıl sonunda ya da belirli bir kilometreden sonra düzenli bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu bakım işlemi aracın sağlığını olumlu yönde etkilerken, araç içerisinde yer alan parçaların da işlevselliklerinin zarar görmeden devam etmesini sağlar. Araç performansı da bu bakım çalışması ile devamlı yüksek bir seviyede tutulur. Genel performans, periyodik bakım hizmeti ile sürekli maksimum seviyede tutulur. Böylece araç sahibi aracın performansından tam anlamda faydalanarak rahat bir sürüş keyfi yaşar.

Günlük, Haftalık ve Aylık Bakım Arasındaki Farklar Nelerdir?

Periyodik bakım, araçların her biri için aynı şekil ilerlemez. Günlük, haftalık ve aylık periyodik bakımlarda servis firmalarının yaptığı işlemler arasında ciddi farklar vardır. Bunlar:
Günlük bakımda araç sürücüsünün aracı çalıştırmadan önce yapması gereken kontroller büyük önem taşır. Aracı çalıştırmadan önce fark edilen sorunlar durumunda sürücünün bu durumda hızla yetkili firmaya danışması gerekir.

Günlük bakımda bakılması gereken durumlar:
 • Lastiklerin havasının durumu,
 • Lastiklerin etrafında yağ ve akıntı gibi bir durumun söz konusu olup olmadığı,
 • Kontağın açılmasının ardından ikaz lambaları kontrolü,
 • Ayna açılarının doğru olup olmadığı ve temizliği,
 • Farların ve aracın diğer elektrikli aksamlarının kontrolü,
 • Havalandırma mazgallarının durumu da öncelikli kontroller arasında olmalıdır.
Haftalık bakım ise günlük bakımdan farklı kriterleri içerir. Haftalık bakımdan bakılması gereken durumlar:
 • Araç motor yağının kontrolü,
 • Hidrolik yağın kontrol edilmesi,
 • Ve diğer sıvı seviyelerinin de kontrolüyle beraber araç için haftalık bakımda yapılacak olan işlemler belirlenebilir.
Aylık bakımda ise günlük ve haftalık bakımdan farklı olan bazı kontroller vardır. Bu kontroller:
 • Lastiklerin dış derinlik kontrolü,
 • Araç iç ve dış temizliği,
 • Emniyet lastiği ve sileceklerin kontrolü,
 • Cihaz aküsünün kontrolü de yapılacak periyodik bakım hizmeti ihtiyacı belirlenir.

İlgili Konular

Kış Lastiğine Kadar Kullanılır

Kış Lastiğine Kadar Kullanılır

Lastik kullanımı araçlarda en kritik hususların başında yer alır. Sürüş sırasında zeminle aracın en önemli bağlantısı olan lastiklerin mevsim şartlarına uygun biçimde ve optimal basınç değerinde olması gerekir. Böylece maksimum verimde yol tutuşu sağlanır. Kullanım güvenliğinin ve sürüş konforunun korunması bakımından uygun lastik seçimi büyük önem taşırken, kış lastiklerinin yıl boyu kullanımı ve değişim zamanlarına ilişkin sorular merak konusu olmuştur. Mevsime özgü şartlar için farklı tekniklerle üretilen kış lastikleri sürekli kullanılamaz. Çünkü bu lastikler kış mevs...

Rehbere git

Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır

Periyodik bakımda amaç aracınızın daha güvenli ve sağlıklı çalışması, performansının ise düşmemesidir. Özellikle bakımın düzenli ve belirli aralıklarla yapılması çok önemlidir. Aksatılması halinde ise istenmeyen olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Sizin ve diğer sürücülerin tehlikeye düşmemesi aynı zamanda aracınızın daha büyük sorunlar çıkarmaması için periyodik bakım zorunludur. Aracınız için gereken bakımın aralığını firmamıza sorarak öğrenebilirsiniz. Dizel araç sahibiyseniz 10.000 km’de ve benzinli araçlarda ise 15.000 km’de bakım yapılması uygundur. Yine de emin olamıy...

Rehbere git
Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır
Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Trafikte tüm şoförlerin dikkat etmesi gereken kurallardan biri olan takip mesafesi son derece büyük önem taşımaktadır. Güvenli sürüş için takip mesafesi nasıl ayarlanır? Gitmekte olduğunuz sürat ile doğru orantılı şekilde artması gereken takip mesafesi dış şartlar ve sahip olduğunuz donanıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fren sisteminizin ve lastiklerinizin doğru bir şekilde çalışıyor olması takip mesafenizi doğru şekilde belirleyebilmenize imkan tanıyacaktır. Aynı şekilde hava şartları uygun düzeyde olmadığında takip mesafenizi arttırarak güvenli sürüşü sağlayabi...

Rehbere git

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın aracınızın için dikkat edilmesi gereken bölgeler şu şekilde sıralanabilir; • Lastikler • Motor yağı ve hidrolik sistem sıvıları • Silecek ve aydınlatma sistemleri • Isıtma ve havalandırma sistemleri • Filtrelerin kontrolü ve değişimi • Egzoz bakımı Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git
Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler