Ticari Araç Ağır bakım
Ticari Araç

Ticari Araç Ağır bakım

“Ağır bakım”, çok kilometre yapmış araçların motor ve diğer bölümlerinin ayrıntılı olarak bakıma sokulmasıdır.

Ticari araç sektöründe önemli ölçüde yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Her geçen gün yeni teknolojiler ile donatılmış olan ticari araçların belli aralıklarla bakımları yapılmalıdır. Ticari araç bakımı, her araç modeline göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda yakıtın cinsi kontrol sıklığının ne sürelerde gerçekleştirileceğini etkileyecek türdendir.

Ticari araçlar genel manada her 10/20 ve 30 bin kilometre arasında periyodik bakıma sokulmaktadır. Ticari araçların ağır bakım işlemi ise; 100 bin ve 150 bin kilometrede bir tekrarlanmalıdır. Ağır bakım aracı ayrıntılı olarak tarayan gerekli testlerin ve değişimlerin yapıldığı bir bakım ünitesidir. Araç ağır bakıma girmediği takdirde performans noktasında ciddi boyutta düşüşler yaşamaktadır.

Ticari araçlarda istenmeyen arızaların ve buna bağlı bakım masraflarının önüne geçmek amacıyla mutlaka ağır bakımları takip edilmelidir. 

Ticari Araç Ağır Bakımı Sırasında Neler Yapılır?

  1. Servis yetkilileri aracı ayrıntılı olarak kontrol etmektedir. Silecekler, far ayarları ve rot ayarları gözden geçirilmektedir.
  2. Araç fren balataları kontrol edilir ve gereken durumlarda değişimler yapılır.
  3. Fren disk değişimi yapılır.
  4. Debriyaj seti ve baskı balata sistemi ayrıntılı olarak kontrol edilir.
  5. Şanzıman kontrol edilir ve yağı değiştirilir.
  6. Duruma göre ömrü dolan triger seti tamamıyla değiştirilir. Yıl ve kilometreye bağlı olarak ömrü dolduysa değiştirilir. Fakat ihtiyaç yoksa bile ağır bakımlarda değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.
  7. Periyodik bakım işlemlerinde bakılan tüm kontroller ağır bakım işlemleri sırasında da yapılmaktadır.
  8. Süspansiyon sistemi test edilir ve gereken durumlarda değişimleri yapılır.
  9. Araçtaki yağ sızıntıları kontrol edilir. Gerekli conta ve keçeler yenileriyle değiştirilir.

Ticari Araç Ağır Bakımı Fiyatları

Araç ağır bakım fiyatları araçların durumuna göre değişiklik göstermektedir. Her araçta değişen parça veya sorun aynı değildir. Araçların kasko durumu fiyatı belirleyen bir diğer durumdur. Bunlar göz önüne alındığında ağır bakım işlem ücreti konusunda net bir bilgi vermek doğru değildir. Konu ile ayrıntılı bilgiler yetkili servis üzerinden alınmalıdır.

İlgili Konular

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın aracınızın için dikkat edilmesi gereken bölgeler şu şekilde sıralanabilir; • Lastikler • Motor yağı ve hidrolik sistem sıvıları • Silecek ve aydınlatma sistemleri • Isıtma ve havalandırma sistemleri • Filtrelerin kontrolü ve değişimi • Egzoz bakımı Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git

Güvenli Sürüş Takip Mesafesi

Trafikte tüm şoförlerin dikkat etmesi gereken kurallardan biri olan takip mesafesi son derece büyük önem taşımaktadır. Güvenli sürüş için takip mesafesi nasıl ayarlanır? Gitmekte olduğunuz sürat ile doğru orantılı şekilde artması gereken takip mesafesi dış şartlar ve sahip olduğunuz donanıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fren sisteminizin ve lastiklerinizin doğru bir şekilde çalışıyor olması takip mesafenizi doğru şekilde belirleyebilmenize imkan tanıyacaktır. Aynı şekilde hava şartları uygun düzeyde olmadığında takip mesafenizi arttırarak güvenli sürüşü sağlayabi...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Takip Mesafesi
Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır

Periyodik Bakımda Neler Yapılmaktadır

Periyodik bakımda amaç aracınızın daha güvenli ve sağlıklı çalışması, performansının ise düşmemesidir. Özellikle bakımın düzenli ve belirli aralıklarla yapılması çok önemlidir. Aksatılması halinde ise istenmeyen olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Sizin ve diğer sürücülerin tehlikeye düşmemesi aynı zamanda aracınızın daha büyük sorunlar çıkarmaması için periyodik bakım zorunludur. Aracınız için gereken bakımın aralığını firmamıza sorarak öğrenebilirsiniz. Dizel araç sahibiyseniz 10.000 km’de ve benzinli araçlarda ise 15.000 km’de bakım yapılması uygundur. Yine de emin olamıy...

Rehbere git

Kış Lastiğine Kadar Kullanılır

Lastik kullanımı araçlarda en kritik hususların başında yer alır. Sürüş sırasında zeminle aracın en önemli bağlantısı olan lastiklerin mevsim şartlarına uygun biçimde ve optimal basınç değerinde olması gerekir. Böylece maksimum verimde yol tutuşu sağlanır. Kullanım güvenliğinin ve sürüş konforunun korunması bakımından uygun lastik seçimi büyük önem taşırken, kış lastiklerinin yıl boyu kullanımı ve değişim zamanlarına ilişkin sorular merak konusu olmuştur. Mevsime özgü şartlar için farklı tekniklerle üretilen kış lastikleri sürekli kullanılamaz. Çünkü bu lastikler kış mevs...

Rehbere git
Kış Lastiğine Kadar Kullanılır