Araba Motorunuzdan Ses Geliyorsa İyi Dinleyin!

Araba Motorunuzdan Ses Geliyorsa İyi Dinleyin!

Saat gibi çalışan araçlar daha tasarruflu ve konforlu olabilir. Araç arızalarının anlaşılması konusunda araçtan gelen sesleri dinlemek her zaman önemli bir fikir verecektir. Kullanılan yöntemlerin çoğu değişse bile araç sesi dinlemek her zaman insanların dikkat ettiği konuların başında gelir. Araçtan ses gelmesi ve bununla beraber;
  • Sürtünme sesinin çıkması
  • Vuruntu sesinin çıkması
  • Uğultu sesinin çıkması
  • Islık şeklinde sesinin çıkması
Araç sahiplerini ikaz eden bir çözüm ortaya koyar. İyi ve sağlıklı yolculuk planlaması için araçların bakımlı ve sağlam olması gerekir. Teknik ve donanımlı servisin yaptığı periyodik bakımlarda bu sorunlar ele alınır, tespit edilir ve giderilir. Araçların bu şekilde yola çok daha hazır olduğu görülür.
 
Sürtünme sesi duyar duymaz adeta geriye sayayım başlamış gibidir. Daha büyük ve çözülemez arızaların oluşmasını önlemek için, bir an evvel sesin geldiği noktayı doğru olarak bulmanız gerekir. Araç motoru ve mekanik aksamların bu sesi çıkarma ihtimali vardır. Disk ve silindir aşınmaları, rulman aşınması, dişliler ve frenler, hatta kayış gibi unsurlar bu sese sebep olabilir. Gerekli değişim ve doğru çalışmalarla bu seslerin kesilmesi mümkün olur.
 
Vuruntu sesi araç sahipleri için her zaman büyük problemlerin işareti olmuştur. Genellikle aracın gevşemiş mekanik sistemlerinden vuruntu gibi tuhaf sesler çıkar. Bu sesi duyduğunuz anda aracınızda mekanik bir problem olduğunu hemen kabul etmek gerekir. Hem motor hem de motora bağlı araç aksamlarında bazen gevşeme olur. Bu gevşemeleri giderdikten sonra sesin genellikle kaybolduğu bilinir. Uzman bir servisin çalışmaları sesin kaynağını ve sebebini ortaya koyacaktır.
 

Araba Motorunuzdan Ses Geliyorsa İyi Dinleyin!

Aracınızdan Gelen Ses Ne İfade Eder?

Aracınızdan Gelen Ses Ne İfade Eder?

Islık sesi araçtan çıkan farklı seslerden biridir. Genellikle de rulman arızasını işaret eder. Rulmanların yıpranması, yağsız kalması ve özelliğini kaybetmesi önemli bir sorundur. Bu gibi durumlarda rulman değiştirilir ve aracın performansı artırılır. Aracı tasarruflu ve performansı yüksek hale getirmek istiyorsanız, bu tip sesleri duyduğunuzda hemen müdahale etmelisiniz. Klima pompası kontrolü ile arızanın burada olup olmadığını anlarsınız. Diğer bir şekilde, aracın rulmanları zaman içerisinde özelliğini kaybedebilir ve bu sesin çıkmasına neden olur. Genellikle şarj dinamosu bilyesi ve triger gergi bilyesi kontrol edilmelidir.
 
Uğultu sesi araçta bulunan rulmanlardan kaynaklanıyor olabilir. Aks bilyesini kontrol etmek suretiyle bu sesin kaynağını bulabilirsiniz. Çoğu zaman araç devir değiştirdikçe uğultunun farklı tonlarında sesler ortaya çıkar. Eğer devir yükseldikçe ses kesiliyorsa problemin daha küçük olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu tip konularda kendi tespit etmeye yeteneklerinizi kullanın. Burada yetenekleriniz yeterli olmadığında, uzman desteğinin çok önemli olduğunun altını çizmek gerekir. Basit bir aks bilyesi değişimi sayesinde problemi ortadan kaldırmak mümkün olabilir.
 
Araçtan tuhaf sesler gelmeye başladığında, bunu çözüme giden yolda bir adım olarak görebilirsiniz. Sorunların tespiti için kullanılan bu yöntem ve uygulamalar, insanlar için önemli bir avantaj sağlar. Özellikle bu gibi durumlarda araçtan gelen sesleri noktasal olarak tespit etmek ve uzman bir servisin yardımını almak gerekir.
 

Aracınızdan Gelen Ses Ne İfade Eder?